לצפייה ישירה: 14 שיעורים מוקלטים באיכות HD! לחצו כאן עכשיו 👈🏻  קורס שפת גוף בחינם

4 דברים שאסור לעשות לעצמנו

המאמר הנוכחי הוא על התנהגויות שגורמות לחרטה וקשורות לאופן שבו אנחנו מתנהלים מול עצמנו והדרך שבה אנחנו מתייחסים לעצמנו. בסדרה המיוחדת הזו לגבי התנהגויות וגישות שמייצרות חרטה פורסמו כבר המאמרים ״4 דברים שלא כדאי לעשות עם כסף״ ו-״4 דברים שלא עושים עם אנשים״.

לדאוג לעצמי

אחת התחושות הנוראיות ביותר היא חרטה. חרטה היא לא סתם רגש לא נעים, היא תמיד מלווה בהרגשה שהייתה לנו הדרך להימנע ממנה – אם רק היינו פועלים בצורה נכונה יותר בזמן מוקדם יותר. המאמר הזה הוא חלק מסדרה על התנהגויות ודפוסים שיוצרים חרטה. מתוך העבודה שלי בקליניקה עם מאות אנשים והנחיית תהליכים קבוצתיים עם אלפים רבים אני שמח לשתף את ההתנהגויות והדפוסים הנפוצים ביותר שאנשים מתחרטים עליהם. מדובר כמובן בהתנהגויות או דפוסים שאם הם כרגע נוכחים בחיים שלך, כדאי לך מאוד להפסיק איתם באופן מיידי.

הרשימה היא ללא סדר מסויים, אבל חשוב לקרוא עד הסוף כי עדיף לקרוא מלהתחרט – לא ככה?

התנהגות הרסנית #1: להדחיק רגשות ולא להגיד מה אנחנו חושבים

יש לא מעט סיבות שבגללן אנשים מדחיקים את הרגשות שלהם או לא מבטאים את עצמם ואת הרצונות שלהם. חלק מהסיבות האלה מוצדקות יותר וחלק פחות, עם זאת, מה שבטוח הוא שבכל פעם שאנחנו בוחרים להדחיק או לשתוק, אנחנו בעצם מקבלים את ההחלטה שמשהו או מישהו אחר חשוב יותר מאיתנו.

כמובן, ישנם מצבים מסויימים שבהם הדבר הנכון זה להניח את עצמנו מעט בצד. כשזה הזמן לתמוך באדם יקר שצריך עזרה, למשל, זה יכול להיות במקום. עם זאת, חשוב לשים לב שזה לא הופך לדפוס. כלומר, שאין לנו סוגים מסויימים של רגשות או מחשבות שאותן אנחנו לא משתפים עם אף אחד או אנשים מסויימים בחיים שלנו שאיתם אנחנו לא משתפים את עצמנו בחופשיות.

להגיד מה שאנחנו חושבים

ההדחקה או ההסתרה של אותן רגשות או מחשבות שולחת מסר ברור לתת המודע שלנו, ״אנחנו לא יכולים לדבר על זה״ כי ״יש בזה משהו לא בסדר״. לשם הבהרה, אם זה משהו חד פעמי, לפעמים יש לכולנו מחשבות או רגשות שלא בהכרח קשורות לאותנטיות שלנו אבל, כשאנחנו מוותרים על הביטוי האותנטי שלנו אנחנו בעצם משדרים לעצמנו שמשהו בנו לא בסדר, שאנחנו לא בסדר.

התנהגות בריאה הרבה יותר, היא ביטוי עצמי אותנטי שמאפשר לנו לגלות מי הם האנשים שאוהבים ומעריכים אותנו כפי שאנחנו באמת. לפעמים הדבר היחיד שחסר לנו זה קצת ביטחון במצבים החברתיים האלה. עוד על זה במאמר 9 מיומנויות חברתיות לפיתוח ביטחון עצמי.

התנהגות הרסנית #2: לא לעשות את הדבר הנכון

מאוד קשה לכתוב את הנקודה הזו בלי להשמע כאילו אני מטיף למוסר, אבל הנקודה הזו כל כך חשובה שאני מוכן להסתכן בכך. פעמים רבות אנחנו יודעים מהו הדבר הנכון לעשות, ברמה המוסרית, העקרונית והערכית. כשאנחנו, מסיבות ושיקולים שונים, בוחרים שלא לעשות את זה – אנחנו תמיד נגרום לעצמנו לחרטה.

אני לא יכול להגיד שאני לעולם לא נופל במלכודת הזו, כמובן שכן, אבל בכל פעם שסירבתי לשלם מחיר כלשהו עבור האמת עבור עשיית הדבר הנכון – בסופו של דבר שילמתי מחיר כבד יותר. גם כשנדמה שהמחיר של לעשות את הדבר הנכון הוא גבוה, המחיר של לא לעשות אותו הוא תמיד גבוה יותר.

לעשות את הדבר הנכון

לא במאמר הזה, לא בקליניקה ולא בשום סדנה או קורס, אני לעולם לא יגיד לך מהו הדבר הנכון, אני כן אגיד לך שוב ושוב שבפעמים שברור לך מהו הדבר הנכון – כדאי לעשות אותו.

התנהגות הרסנית #3: הרגלים שמזיקים לבריאות

מגיע לך כל הטוב שבעולם, אני מאמין בזה, לכן אין שום היגיון או תירוץ לעשות דברים שמזיקים לך – על אחת כמה וכמה ברמה יומיומית או כהרגל.

ממש כמו שהכסף שלך לא שייך לבנקאי או ליועץ ההשקעות ועלייך לקחת עליו אחריות, כך הבריאות שלך לא שייכת לרופא שלך או לדיאטנית שהקצו לך מקופת החולים. זה חשוב מאוד ללמוד ולהבין בבריאות במידת האפשר, להתייעץ כמובן עם אנשי המקצוע המוסמכים בתחום והכי חשוב לקחת אחריות ולהבין שבסופו של דבר – הגוף שלך הוא שלך בלבד.

החרטה שנובעת מהרגלים בריאותיים הרסניים היא פעמים רבות חרטה כבדה וקשה משום שהמחירים של ההתנהגויות האלה, ארוכי מועד ככל שיהיו מגיעים בסוף וכשהם מגיעים הם כואבים מאוד.

הרגלים מזיקים

שוב, אני לא אגיד לך מה היא הדרך הנכונה לבריאות שלך, מה הוא הרגל חיובי או מזיק בהקשר הזה, אני לא יודע אם הבחירה שלך תהיה בתזונה טבעונית כמו שאני עושה כבר מעל ל-10 שנים או תזונת פליאו מלאת בשר – אבל אני יודע שאם מה שתהיה שם זו הזנחה, תהיה שם גם חרטה.

התנהגות הרסנית #4: דחיינות בהקשר של התפתחות האישית

להשקיע בעצמנו זמן, כסף ואנרגיה, במיוחד בהקשר של התפתחות אישית וצמיחה זה דבר חשוב. אם לא הייתם מאמינים בכך, לא הייתם קוראים את המאמר הזה. עם זאת, חשוב ככל שזה יהיה, קל מאוד לדחות את זה, זה חשוב, אבל המון פעמים נמצא בקטגוריה של ״לא דחוף״.

יותר דחוף לעשות פעולות שקשורות בהשרדות, ביצירת ביטחון או בעשיית מה ש״צריך״ או ״חייב״. אחרי ימים ארוכים ולחוצים, המוח שלנו לוקח אותנו אוטומטית לדברים קלים וכיפיים, בילויים, בידור והסחות דעת. למצוא זמן ומשאבים בשביל העבודה הקשה של מודעות עצמית והתפתחות זה מאתגר.

תרגול התפתחות אישית

עם זאת, אם גם אצלך כמו אצל רוב האנשים שעבדתי איתם קרה אותו הדבר, בפעם האחרונה שעשית תהליך משמעותי של התפתחות אישית, הדבר הראשון שאמרת לעצמך היה ״איך לא עשיתי את זה קודם?״. זה פשוט בגלל שכשאנחנו צומחים, כל התוצאות שלנו בחיים צומחות – עוד על זה במאמר איך לקדם את העסק בעזרת מיינדפולנס ומדיטציה. בנוסף, ניתן להרשם (חינם) לקורס מדיטציה לאנשים עסוקים – זה קורס ממוקד ופשוט שמאפשר לך להשיג 90% מכל מה שאפשר להשיג ממדיטציות ארוכות בתרגול של 5 דקות ביום בלבד.

 

מה הקוראים אומרים על הספר ״מנהיגות בטישרט״

בטוח שתרצאה לקרוא גם...

הפרקים החדשים בפודקאסט

הזדמנות שאסור לפספס

להפוך את הידע או סיפור החיים שלך להרצאה מרתקת ורווחית

ללא עלות: הרצאה ביומן בתוך 5 ימים!

גם אם ״עדיין לא גילו אותך״, אין לך עוקבים או רשימות תפוצה!