לצפייה ישירה: 14 שיעורים מוקלטים באיכות HD! לחצו כאן עכשיו 👈🏻  קורס שפת גוף בחינם

4 דברים שלא כדאי לעשות עם כסף

המאמר הנוכחי הוא על התנהגויות שגורמות לחרטה וקשורות לכסף, להתנהלות של אנשים עם כסף ולגישות שקשורות בכסף. בנוסף, בסדרה הזו יש שני מאמרים נוספים: ״4 דברים שלא עושים עם אנשים״ ו-״4 דברים שאסור לעשות לעצמנו״.

אחת התחושות הנוראיות ביותר היא חרטה. חרטה היא לא סתם רגש לא נעים, היא תמיד מלווה בהרגשה שהייתה לנו הדרך להימנע ממנה – אם רק היינו פועלים בצורה נכונה יותר בזמן מוקדם יותר. המאמר הזה הוא חלק מסדרה על התנהגויות ודפוסים שיוצרים חרטה. מתוך העבודה שלי בקליניקה עם מאות אנשים והנחיית תהליכים קבוצתיים עם אלפים רבים אני שמח לשתף את ההתנהגויות והדפוסים הנפוצים ביותר שאנשים מתחרטים עליהם. מדובר כמובן בהתנהגויות או דפוסים שאם הם כרגע נוכחים בחיים שלך, כדאי לך מאוד להפסיק איתם באופן מיידי.

חרטה לגבי כסף

הרשימה היא ללא סדר מסויים, אבל חשוב לקרוא עד הסוף כי עדיף לקרוא מלהתחרט – לא ככה?

לא לעשות עם כסף #1: המנעות מכסף

אנשים מסויימים נמנעים באופן כללי מלהתעסק בכסף. בכל מקרה, כסף הוא תחום מרכזי ומשמעותי בחיינו ובין אם ננסה להמנע מכך או לא, כסף ימשיך להיות חלק מחיינו – או גרוע מכך, הוא ימשיך לא להיות.

הימנעות מכסף לרוב יושבת על אמונות מגבילות או תפיסות עולם שליליות לגבי כסף, מי הם האנשים שמתעסקים בכסף או על היכולות האישיות שלי להתעסק עם כסף – את כל אלה, כדאי לנו לשחרר ולהחליף בתפיסות מעצימות.

״כסף זה דבר חשוב״
״אנשים אחראיים וטובים מנהלים את הכסף שלהם״
״אני יכול וכדאי לי לנהל את הכסף שלי״

לאנשים האלה לרוב תהיה מחשבה שמישהו אחר אמור לטפל בענייני הכסף שלהם. בין אם זה אחד ההורים, הבנקאי, בן/בת הזוג או הילדים – בכל מקרה זה כנראה רעיון גרוע. שלא תבינו לא נכון, להיעזר בבן משפחה או איש מקצוע בהקשר של כסף זה רעיון מעולה, אבל לתת למישהו אחר את האחריות – פה קבורה הבעיה.

אחריות על הכסף שלי

הכסף הזה הוא שלך, אם הוא ינוהל כראוי יהיה לך הרבה ממנו ואם תהיה שם רשלנות וישאר לך מעט ממנו. בכל מקרה זה ישפיע מאוד על איכות החיים שלך וגם על היכולת שלך לחלוק את הכסף הזה עם אחרים משמעותיים בחייך.

רוצה להימנע מתחושה של חרטה? חשוב לשאול שאלות, להבין מה קורה עם הכסף שלך, לדעת כמה העבודה שלך שווה, כמה הנכסים שלך שווים כמה עולות ההתחייבויות שלך וכן האלה.

מקום טוב להתחיל ממנו זה: הדרך הבטוחה (ביותר) לביטחון כלכלי

לא לעשות עם כסף #2: לקנות יותר מידי זבל

במיוחד בתקופה הזו, כל אחד מאיתנו, קונה כמות כלשהי של זבל שאף אחד לא באמת צריך. אבל, ברגע שאנחנו מגזימים עם זה, אנחנו משלמים שני מחירים משמעותיים בחיים שלנו.

המחיר הראשון הוא מחיר כלכלי, רוב האנשים בישראל מוציאים יותר מידי כסף על דברים שהם לא צריכים ונקלעים למצבים שבהם אין להם כסף לדברים שבאמת חשובים להם, עוד על זה בסעיף הבא. אבל בגדול, אם משהו לא מוסיף ערך לחיים שלך לא הגיוני ונכון עקרונית להשקיע בו את הכסף שלנו – ללא קשר פרקטי לעלות שלו.

לקנות המון זבל

המחיר השני הוא מחיר הבלאגן, כשיש לנו המון דברים קשה יותר לסדר, קשה יותר לנקות, צריך יותר חללי אכסון, קשה יותר למצוא את הדברים שאנחנו כן אוהבים וצריכים והכי גרוע – קשה יותר לשמור על מיקוד. בסופו של דבר לכל אחד ואחת מאיתנו יש מספר מסויים של דברים שעושים לנו טוב, שגורמים לנו להרגיש הכי טוב, ככל שאנחנו מתעסקים בדברים אחרים אנחנו מפספים הזדמנות לעסוק בדברים החשובים ביותר.

דבר נוסף שעלול להיות טיפה מעורר מחלוקת, הוא המחיר ה״רוחני״, כלומר מחיר ההקשרות לחומרי, ככל שיש לנו יותר דברים יותר וההתעסקות שלנו היא יותר סביב חפצים ובוודאי חפצים שאין לנו חיבור רגשי אליהם – אנחנו מרדדים את החשיבה והרגש שלנו, נהיה לנו קשה לנו לצאת מהקופסא, לחוות חופש ולאפשר לעצמנו לבחור בדברים חדשים ומרגשים.

לא לעשות עם כסף #3: לחסוך על דברים שעושים אותך מאושר

עם קשר ישיר לסעיפים הקודמים, בין אם זה מתוך חוסר יכולת כלכלית, חוסר מודעות או סתם קמצנות אנשים שמבזבזים המון כסף על דברים מיותרים מנססים לחסוך על דברים שעושים להם באמת טוב.

מעבר לעובדה הבסיסית שאין סיבה אמיתית לחסוך כסף אם לא משתמשים בו באיזשהו שלב לצורך שיפור איכות החיים שלנו, כשאנחנו משתמשים בכסף וקונים דברים שעושים לנו טוב אנחנו מרגילים את המוח שלנו לאהוב כסף במובן החיובי של המשפט – זה כמובן יאפשר לנו למשוך באופן מעשי יותר כסף לחיים שלנו.

דברים שעושים אותך מאושר

כשאנחנו עושים משהו ומרוויחים כסף יכולות להווצר לנו שתי תחושות שונות, תלוי בגישה שלנו לכסף, אם הגישה חיובית, תווצר לנו יותר מוטיבציה, אם היא שלילית, המוטיבציה תרד. פעמים רבות אנשים יתחילו בעיסוק שהם אוהבים וברגע שהם יתחילו לגבות עליו כסף המוטיבציה שלהם תרד – זו דרך וודאית לתסכול תעסוקתי וקושי כלכלי.

כסף זה בסך הכל כלי, להשתמש בחלק ממנו בשביל לעשות לעצמנו טוב – זה רעיון מעולה.

לא לעשות עם כסף #4: להיות תלוי בכסף

כסף לא יכול להפוך אדם למאושר, הוא גם לא יכול לגרום לעסק להצליח או לזוגיות להיות מלאה בתשוקה. כסף הוא כלי יעיל שיכול לעזור בכל אחת מהמשימות האלה – אבל רק אם מי שישתמש בו, יעשה זאת בחוכמה.

החוכמה הגבוהה ביותר בהקשר של כסף היא לא להיות תלוי בו, ככל שאנחנו עושים דברים שאנחנו אוהבים ומתמקדים בלעזור לאנשים אחרים אנחנו מפתחים מיומנויות ששוות הרבה כסף. אם העסק שלך כל כך טוב והדבר היחיד שחסר בו זה כסף, יהיו מספיק אנשים שיתחננו לתת לך כסף, אם זה לא המצב או שהעסק לא מספיק טוב או שהיכולת שלך להשיג כסף לעסק שלך לא מספיק טובה – זו האמת הכואבת.

אם מה שחסר לך זה מיומנויות של השפעה, שווה לך לקרוא את המאמר: איך להשפיע על אנשים ב-3 שלבים ואולי אפילו להרשם (בחינם) לקורס שפת גוף

לתת לכסף להשתלט עליך

אם לא נדע ליצור רגעים מרגשים בזוגיות שלנו בלי כסף, נפספס את השורש של מה שטוב בזוגיות הזו וכל הכסף בעולם לא ידליק את הרגש הזה. כמובן שברגע שאנחנו יודעים לגעת בשורשים – עוד כסף יכול ליצור חוויות טובות עוד יותר.

מה הקוראים אומרים על הספר ״מנהיגות בטישרט״

בטוח שתרצאה לקרוא גם...

הפרקים החדשים בפודקאסט

הזדמנות שאסור לפספס

להפוך את הידע או סיפור החיים שלך להרצאה מרתקת ורווחית

ללא עלות: הרצאה ביומן בתוך 5 ימים!

גם אם ״עדיין לא גילו אותך״, אין לך עוקבים או רשימות תפוצה!