לצפייה ישירה: 14 שיעורים מוקלטים באיכות HD! לחצו כאן עכשיו 👈🏻  קורס שפת גוף בחינם

NLP מהו המטה מודל

בעקבות זוג פוסטים אחרים שקשורים לNLP עלתה השאלה מהו המטה מודל ואיך אפשר להשתמש בו. החלטתי להקדיש פוסט לעניין למרות שכנראה שאפשר לכתוב בנושא המטה מודל ספר.

בפוסט הזה אני אנסה לרכז את המידע החשוב ביותר אם הסברים כלליים ושימושים פשוטים להבנה.

הפוסטים שדיברתי עליהם היו בנושא שפה אריקסוניאנית. בקצרה, מדובר על טכניקה שמשתמשת בהבחנות של המטה מודל (לא נכנס כרגע למה בא קודם – אם אתם יודעים תשאירו תגובה) ומשתמשת בהן שימוש "הפוך" ממה שאני אציג בפוסט הזה, את השפה האריקסוניאנית נזכיר שוב לקראת סוף הפוסט.

מהו המטה מודל?

הרעיון הכללי של המטה מודל מתבסס על כך שאנחנו כבני אדם תמיד מתייחסים רק לאספקטים מסויימים של דברים ולא רואים את התמונה המלאה.

ההסבר לכך הוא שאנחנו קולטים דרך חמשת החושים שלנו כמות אדירה כל כך של מידע שאין מצב שאנחנו יכולים לעבד או להתייחס לכולו. לפי המטה מודל (יש מחקרים רבים בפסיכולוגיה שמוכיחים את זה) אנחנו בוחרים להתעלם מכמויות אדירות של מידע שאנחנו תופסים כפחות רלוונטי או אפילו לשנות מידע קיים בשביל שיתאים יותר למיון במוח שלנו (לאלה שעדיין לא יודעים את זה, כן, אתם משקרים לעצמכם בלי סוף).

לא מאמינים לי? תספרו כמה פעמים השחקים עם החולצות הלבנות מוסרים את הכדור בסרטון הבא.

אחרי שתסיימו אבל רק אחרי, לחצו כאן.

המטה מודל מחלק את ההתעלמויות האלה ממידע לשלוש סוגים עיקריים:

  1. השמטות
  2. עיוותים
  3. הכללות

כתבתי פוסט שמרכז את כל הסוגים של ההשמטות העיוותים וההכללות בהקשר של שפה אריקסוניאנית אבל זה בדיוק אותו הדבר.

איך משתמשים במטה מודל

אחרי שהבנו מה אנחנו עושים, מן הסתם שאנחנו יכולים להראות לעצמנו או לחברים שלנו (עובדים, מטופלים, מאומנים, בוסים – פחות מומלץ) את הנקודות שבחרנו להתעלם מהם.

שימו לב: המון פעמים יש סיבה לכך שאנחנו בוחרים להתעלם מדברים במיוחד כשמדובר בעיוותים, המטה מודל נועד להגן על תפיסת העולם שלנו, אם השאלות שלכם באות להראות על עיוות ואתם תשאלו אותן בלי הזהירות והרגישות הנדרשת – היכונו למלחמה ואני לא מגזים.

שימוש פשוט למטה מודל

שימוש פשוט יותר ובטוח הרבה יותר למטה מודל הוא להפעיל אותו על עצמנו וספציפית, להפעיל אותו על עצמנו כשאנחנו שואלים את עצמנו שאלות.

כמו שהראיתי בפוסט על השאלות שאנחנו שואלים את עצמנו, לשאלות שאנחנו שואלים את עצמנו יש המון השפעה על החיים שלנו. במקרים מסויימים (בדרך כלל שאנחנו מבואסים או באנרגיות מאוד ירודות) גם כשנחליף את השאלה ששאלנו את עצמנו לשאלה "חיובית" או "פרודוקטיבית" יותר במהותה אנחנו עדיין נהייה תקועים עם תשובות לא מעצימות.

הפתרון לכך היא להמשיך לתחקר את עצמנו על התשובות האלה אם שאלות מטה מודל – אבל אל תשכחו ללכת לכיוונים החיוביים, להעמיק עוד ועוד לתוך הדיכאון זה לא ממש יעיל :)

מה הקוראים אומרים על הספר ״מנהיגות בטישרט״

בטוח שתרצאה לקרוא גם...

הפרקים החדשים בפודקאסט

הזדמנות שאסור לפספס

להפוך את הידע או סיפור החיים שלך להרצאה מרתקת ורווחית

ללא עלות: הרצאה ביומן בתוך 5 ימים!

גם אם ״עדיין לא גילו אותך״, אין לך עוקבים או רשימות תפוצה!