לצפייה ישירה: 14 שיעורים מוקלטים באיכות HD! לחצו כאן עכשיו 👈🏻  קורס שפת גוף בחינם

עיגון – מה זה ולמה חשבתי שזה לא עובד

אז כולם מכירים את הניסוי עם הכלב של פבלוב? למי שלא אז בקצרה:

לפבלוב היה כלב, ובמשך כמה ימים הוא ביצע את סדר הפעולות הבא – צלצל בפעמון ואז נתן לכלב אוכל. לאחר כמה ימים פבלוב צלצל בפעמון ומסתבר שהכלב שלו התחיל להזיל ריר (אומרים "לרייר"?) בכל מקרה היות והוזלת ריר אינה פעולה מודעת מסתבר שתת-המודע של הכלב קלט שכשהפעמון מצלצל הוא מקבל אוכל למרות שכביכול אין בהכרח קשר בין השניים.

לדבר הזה קוראים התניה קלאסית ולכל אחד מאיתנו יש דברים כאלה שמפעילים אותנו רגשית או פיסית, בNLP קוראים לזה עיגון ולדברים האלה שמפעילים אותנו "עוגנים". שיר מסויים מזכיר לכם פרידה? זה עוגן, הולכים במקום מסויים ורואים עץ חושבים על על האש שעשיתם שם ונהייתם רעבים גם זה עוגן. משהו מעניין לחשוב עליו (לפני כמה ימים היה יום הזיכרון) תחשבו איזה עוגן חזק זה הצפירה שיש בימים האלה – תוך שניה נכנסים לסטייט מאוד חזק.

השימוש של NLP בעיגון הוא שונה בתכלית מזה של הצפירה ואי ההבנה שלי פה גרמה לי במשך זמן רב לפקפק ביעילות של הכלי הזה כי הרי להגיד שאני לא מאמין בהתניות היה יכול להיות מאוד מפגר מצידי.

בNLP מניחים את ההתניה או העוגן בתוך מספר דקות הדבר הזה כי שאתם מבינים מחליש מאוד את העוגן (כמובן בתנאי שלא עושים דברים מאוד טראומתיים שזו כמובן לא המטרה) ולכן למרות שניסיתי לא אחת להטמיע עוגנים, בשביל הכיף עם חברים, זה לא עבד לי ויום למחרת כמובן בכלל לא היה מה לדבר. הגעתי לקורס NLP סקפטי לגבי העניין הזה וכשביקשו מישהו להדגמה של עיגון כמובן שרצתי להתנדב.

מיותר לציין שכשעושים את זה טוב עיגון עובד? אז זה עובד המדריכה הצליחה להכניס ולהוציא אותי מסטייטים חזקים מאוד מאוד מהר בעזרת עוגנים, כמובן שלאחר כמה דקות שהתיישבתי העוגן מת וזו הייתה מהות חוסר ההבנה שלי. הבנתי שגם אם אפשר להשתיל עוגן זה יעבוד רק לכמה דקות ואז זה חסר תועלת.

מה לא הבנתי שגרם לי לפקפק ביעילות של עוגנים "רגעיים"

זה בדיוק הקטע בNLP משתמשים בעוגן בתוך כמה הדקות שהוא אפקטיבי ופעיל ולאחר מכן לא צריכים אותו יותר, משתמשים בעוגן שהוטמע לטווח קצר – בטווח הקצר הזה למשהו רגעי, ליצור אפשרות חדשה למשהו חדש, להעביר משאבים (כי כמובן שבדר"כ נרצה לעגן סטייט עם משאבים, סטייט "טוב") ממצב חזק למצב בו אנו זקוקים למשאבים האלה.

אז יש כמה תבניות NLP אדירות שמשתמשות בעיגון ובכמעט כל תבנית (לפחות לפי איך שאני רואה את זה ממרום נסיוני כמישהו בשיעור 7 בקורס) אפשר להשתמש בעיגון על מנת לחזק אותה.

אני בטח בזמן הקרוב יעלה לפה את התבנית הפשוטה ביותר שאני מכיר שמשתמשת בעוגנים כמיומנות היסוד שלה. התבנית נקראת: מיטוט עוגנים.

מה הקוראים אומרים על הספר ״מנהיגות בטישרט״

בטוח שתרצאה לקרוא גם...

הפרקים החדשים בפודקאסט

הזדמנות שאסור לפספס

להפוך את הידע או סיפור החיים שלך להרצאה מרתקת ורווחית

ללא עלות: הרצאה ביומן בתוך 5 ימים!

גם אם ״עדיין לא גילו אותך״, אין לך עוקבים או רשימות תפוצה!