לצפייה ישירה: 14 שיעורים מוקלטים באיכות HD! לחצו כאן עכשיו 👈🏻  קורס שפת גוף בחינם

איך ליצור תכנון יומי ושבועי אפקטיבי

כולנו יודעים שתכנון נכון של השבוע, החודש והשנה יכול להביא אותנו מהר יותר לתוצאות שאנחנו רוצים להשיג ולחיות בחוויה של אפקטיביות והגשמה. אבל, אם ניקח את זה צעד אחד קדימה, נבין שאם נתכנן כל יום ונוודא שאנחנו משתמשים בכל יום בצורה הטובה ביותר המיקוד שלנו יאפשר לנו רמה גבוהה אפילו יותר של  תוצאות וחוויות.

במאמר זה  נעבור על ארבעה שלבים פשוטים לתכנון היום, בהתחלה זה יכול להראות כמו ״הרבה עבודה״ אבל את רוב העבודה הזו צריך לעשות לעיתים די רחוקות. ברמה היומית, אלא אם הלו״ז שלנו מאוד מורכב ובלתי צפוי – אנחנו צריכים להשקיע פחות מ-5 דקות בתכנון של היום.

תכנון יומי ושבועי אפקטיבי: שלב #1 – יצירת חזון

שלב מספר אחד הוא להבין מהו החזון שלנו, מה אנחנו באמת רוצים בחיים, ואיך אנחנו רוצים את זה. נקודה קריטית שאנחנו חייבים להבין היא: מטרות לטווח קצר הן בעלות משמעות אך ורק כאשר הן מקדמות את החזון שלנו לחיים שלנו.

אני אישית מייעץ לכל אחד ואחת מכם לענות על השאלה הזו לפחות בשלושה תחומים שונים ועיקריים בחיים:

  1. בריאות והיחסים שלנו לגוף ולנפש שלנו.
  2. מערכות יחסים, זוגיות, משפחה וחברים.
  3. קריירה כסף והגשמה עצמית.

בונוס: כדי לקחת את זה לשלב הבא אפשר לחלק את זה בצורה מפורטת יותר להיכנס ליותר פרטים. לדוגמה, אולי נרצה להפריד בין הבריאות הנפשית והפיזית שלנו או אולי במערכות יחסים נרצה להרחיב ספציפית על המערכת יחסים האינטימית שלנו? על איזה סוג של הורים נרצה להיות?

את השלב הראשון הזה, שהוא אולי הדבר הכי חשוב בכל מה שקשור לאפקטיביות, נצטרך לעשות פעם אחת בלבד, בנוסף, לעיתים יחסית רחוקות נרצה לחדד ולדייק אותו, לבחון האם זה עדיין מתאים לנו ואם יש משהו שהיינו רוצים להוסיף או להסיר.

בנקודות מפתח מאוד משמעותיות בחיים כדאי באמת לבדוק ולעבור על החזון של כל נושא ונושא ולפעמים לבנות חזון חדש לחלוטין, אבל זה לא משהו שאמור לקרות באופן תדיר. 

תכנון יומי ושבועי אפקטיבי: שלב #2 מטרות לטווח ארוך

בעוד והחזון מגדיר את המצב העתידי המושלם, מטרות לטווח הארוך מגדירות תוצאות ספציפיות ומדידות שאני רוצה להגשים, כמובן, אנחנו רוצים שהמטרות שלנו יקדמו אותנו לעבר החזון. הניסיון שלי, גם בחיי האישיים וגם מעבודה עם אלפי אנשים מלמד שמטרות לטווח ארוך מאוד לא מניעות אותנו בצורה יעילה ולא כל כך עוזרות לנו לכוון את עצמנו.

לכן, מבחינתי, מטרות לטווח ארוך הן מטרות לטווח זמנים של שנה – חמש שנים. כלל אצבע הוא שכל מטרה שיקח יותר מחמש שנים להגשים אותה כבר לא תוגדר ברמת מטרה אלא ברמת חזון כללי יותר, לכלל הזה יש יוצאי דופן, אבל הם מועטים מאוד.

תכנון יומי ושבועי אפקטיבי: שלב #3 מטרות לטווח קצר

השלב השלישי, שאת התוצאות שלו יהיה לכם הכי קל לראות בחיי היומיום שלכם, הוא השלב שבו אנחנו מתכננים מטרות לטווח הקצר. מטרות לטווח קצר יכולות להיות לטווחי זמן שונים אצל אנשים שונים אבל עבור הרוב המוחלט של האנשים טווח של 90 יום הוא אידיאילי.

רוב התכנון והחשיבה האסטרטגית שאני מסגל לעצמי מתבצעים בתקופה של 90 יום, כי הבנתי שזה תקופה מספיק ארוכה כדי להשיג מטרה מספיק משמעותית ומצד שני מספיק קצרה כדי לא לייצר שחיקה ותסכול מהדרך.

כלומר, זה לא כמו מטרות ליום או שבוע שבהם בדרך כלל אפשר לבצע פעולות ספציפיות לעבר מטרה מסוימת אבל לא ליצור ממש פרוייקט או מטרה גדולה ומשמעותית יותר. מצד שני, זו גם לא תקופה  ארוכה מידי ולכן גם אם המטרה קצת מאתגרת רוב האנשים מסוגלים להמשיך לדחוף עם כוח רצון במשך 90 יום.

זה לא סתם שהרבה דברים מתוכננים לפי רבעונים. לדוגמא, חברות ציבוריות מפרסמות דוחות פיננסים כל 90 יום, מנהלים רבים מקבלים יעדים ובונוסים ברמה רבעונית, באקדמיה סמסטר הוא קצת יותר מרבעון  (100-110 ימים בערך) ויש עוד המון דוגמאות לכך.

תכנון יומי ושבועי אפקטיבי: שלב #4 פעולות אסטרטגיות

בשלב ארבע עלינו לאתר ולהתמקד בפעולות אסטרטגיות. פעולות אסטרטגיות הן פעולות ספציפיות (שאפשר להכניס ליומן) שיש להן פוטנציאל אמיתי לקדם אותנו באופן משמעותי לעבר המטרות שלנו.

בכל יום ראשון, יושב עם רשימת המטרות שלי ל-90 ימים הקרובים, דואג להיכנס לאנרגיה של מוטיבציה ומסוגלות עצמית* גבוהה וכותב לעצמי מספר פעולות אסטרטגיות לשבוע הקרוב ומחלק אותן לפי ימים. 

*אם אתם מתקשים ליצור בעצמכם אנרגיות חיוביות קחו הפניה חזקה – מדיטציה של 6 דקות של שחר כהן לאנרגיות חיוביות.

חשוב לשים לב שאני לא שואל את עצמי:
״מה אני צריך לעשות השבוע?״
אלא מתמקד בשאלה הרבה יותר אפקטיבית:
״איזה פעולה אני יכול לעשות שתקדם אותי באופן משמעותי לעבר המטרה הזו?״

ואני שואל את השאלה הזו עבור כל אחת מהמטרות שלי.

סיכום השלבים לתכנון יומי ושבועי

לכל תחום מרכזי בחיים שלנו יש חזון ברור, מערך של מטרות ארוכות טווח וקצרות טווח. ברמה השבועית והיומית אנחנו מחליטים על הפעולות האפקטיביות ביותר שיקדמו אותנו לעבר המטרות שלנו.

מה הקוראים אומרים על הספר ״מנהיגות בטישרט״

בטוח שתרצאה לקרוא גם...

הפרקים החדשים בפודקאסט

הזדמנות שאסור לפספס

להפוך את הידע או סיפור החיים שלך להרצאה מרתקת ורווחית

ללא עלות: הרצאה ביומן בתוך 5 ימים!

גם אם ״עדיין לא גילו אותך״, אין לך עוקבים או רשימות תפוצה!