לצפייה ישירה: 14 שיעורים מוקלטים באיכות HD! לחצו כאן עכשיו 👈🏻  קורס שפת גוף בחינם

גישה של שפע מול התנהלות כלכלית אחראית

לבית קפה נכנסים שני מולטי מיליונרים, הראשון פסיכופט אוסטרלי שטס לירח ואכל צהריים על הסיפון (השקוע) של הטיטאניק והשני מנכ״ל ישראלי של חברת היי-טק בין לאומית.

זו ממש לא התחלה של בדיחה אלא שני אנשים שיצא לי לפגוש בשנים האחרונות ולשמוע לא מעט על הפילוסופיה שלהם לגבי כסף.

גישה של שפע

בשנים האחרונות יצא לי לפגוש לא מעט אנשים שדוגלים בגישה הזו. ״תתייחס לכסף כאילו יש לך אין סוף ממנו, הוא כבר יגיע והכל כבר יסתדר״ לגישה ההפוכה הם קוראים ״גישה של חוסר״ או ״מחסור״ והיא מתארת את המצב שבו אנחנו כל הזמן דואגים לגבי כמה כסף יש או אין לנו.

מבחינתי מה שייצג את השיא של הגישה הזו התרחש בהרצאה אותה הנחה ״ניק הליק״ אותו פסיכופט אוסטרלי כשלטענתו אין בכלל טעם להשתמש במטבעות ועודד את המשתתפים לזרוק את המטבעות שלהם ולהתחייב שהם לא מחזיקים יותר מטבעות. מה אם אנחנו משלמים וצריכים לקבל עודף אתם שואלים? ״תגידו למוכר שישמור את העודף״ הייתה התשובה שלו.

אז אנשים שונים לוקחים את הגישה הזו לרמות שונות אבל לא פעם פנו אלי אנשים ושאלו אותי את השאלה הבאה.

הכל טוב ויפה אבל איפה עובר הגבול?

פה נכנס האדם השני מהפתיח, הגישה שלו הייתה מאוד מעניינת ועל אף הפרקטיות (״מעשיות״) והאנליטיות הכללית שלו היא הייתה דומה ברמה מסויימת לגישה של ניק. רק שהיה שם הבדל קטן, לדעתי, ההבדל הזה מהווה את הגבול הזה ואת השילוב המנצח בין גישה של שפע להתנהלות כלכלית בריאה ואחראית.

הוא, היה מודע ברמה מאוד גבוהה למצבו הכלכלי ולהתנהלות הכלכלית שלו והגישה שלו הייתה מאוד פשוטה. אם הדבר הזה לא מוסיף לי ערך אמיתי לחיים – אני לא אשקיע בזה אפילו אגורה. מעבר לכך, אם אני יכול לקבל ערך דומה או את אותו הערך במקום אחר – אני תמיד אבחר באלטרנטיבה הזולה.

לעומת זאת, אם זה מוסיף לי ערך אמיתי לחיים ואין לי דרך אחרת להשיג את הערך הזה בצורה זולה יותר – אני אשלם על זה, גם אם זה יקר מאוד. אותו אדם היה נוטה להתלונן לעיתים קרובות על עלויות כספיות גבוהות ששילם על דברים שזה החלק שלדעתי הוא היה יכול ללמוד מניק.

כמה שווה הכסף?

בעצם, בגישה החדשה שלנו, השאלה כמה כסף דבר מסויים עולה הופכת להרבה פחות רלוונטית והיא מתחלפת בהאם הדבר הזה נותן לי ערך שאני לא יכול לקבל בדרך אחרת – זולה יותר.

זו בעצם דרך להתנתק ממוסכמות חברתיות רבות שמגבילות את הגישה שלנו לכסף ולדברים שאנחנו רוצים. האם פחית קולה שווה 6 שקלים או 12 שקלים? למה בקיוסק אם הפחית תעלה 10 שקלים זה יעצבן אותי אבל במסעדה אשלם 14 בקלות? הרעיון הוא להשתחרר מהדברים שעושים לנו לא טוב ולהפוך את ההתעסקות בכסף לחיובית יותר.

כמה מילים אחרונות על היחס שלנו לכסף

הרבה מאוד אנשים שנתקלתי בהם בשנים האחרונות יכולים בקלות להגדיל את ההכנסה שלהם אבל הגישה שלהם שהתעסקות בכסף היא שלילית מונעת את זה מהם. לדעתי זה חבל. לפני כמה שבועות פרסמתי סרטון שבו אני מסביר למה לדעתי זה חשוב לבזבז כסף על דברים שאנחנו אוהבים – מוזמנים לחפש אותו ביוטיוב :)

מה הקוראים אומרים על הספר ״מנהיגות בטישרט״

בטוח שתרצאה לקרוא גם...

הפרקים החדשים בפודקאסט

הזדמנות שאסור לפספס

להפוך את הידע או סיפור החיים שלך להרצאה מרתקת ורווחית

ללא עלות: הרצאה ביומן בתוך 5 ימים!

גם אם ״עדיין לא גילו אותך״, אין לך עוקבים או רשימות תפוצה!