לצפייה ישירה: 14 שיעורים מוקלטים באיכות HD! לחצו כאן עכשיו 👈🏻  קורס שפת גוף בחינם

איך להתגבר על הפחד מדחייה

אחד הפחדים ההרסניים ביותר עבור אנשים שיש להם חלומות גדולים ושאיפות להשיג דברים משמעותיים בחיים שלהם הוא הפחד מדחיה.

זה לא מקרי שפעמים רבות אנשים שהם אנשי מקצוע מדהימים, אנשי מכירות חדים או משווקים חריפים נכשלים כשלון מוחץ כשהם באים לפתוח את העסק הראשון שלהם. הם לכאורה מלאים בביטחון שההצלחה שלהם תהיה ענקית ומיידית. האמת? במובן מסויים, מגיע להם! הם עבדו זמן רב על פיתוח המיומנויות שלהם והם באמת יודעים מה הם עושים, העניין הוא, שבמקרים האלה החסם הוא לא מקצועי.

דוגמה דומה תהיה אנשים שמחפשים זוגיות ולמרות שהם יודעים שיש להם המון להציע – משהו שם לא עובד להם. משהו פסיכולוגי מונע מהם לבצע את הפעולות שהם יודעים לעשות מצויין עבור אחרים או לייעץ באופן מובהק לחברים שלהם.

המחיר של לנסות להמנע מדחיה

הפחד מדחיה יכול להיות הרסני במיוחד, בגלל שמעבר לעובדה שהוא מונע מאיתנו להתקדם לעבר הדברים שחשובים לנו, פעמים רבות הפחד מדחיה יכול להוביל להתנהגות מרצה, כלומר, להתנהג בצורה שאנחנו מאמינים שתמנע את הדחיה – גם אם היא לא אותנטית, גם אם היא לא אמיתית.

כשאנחנו מתנהגים בצורה כזו יש רק שתי תוצאות אפשריות, שתיהן גרועות מאוד. הראשונה והגרועה פחות, היא שהם יקבלו דחיה בכל מקרה מה שירסק עוד יותר את הביטחון העצמי שלהם. 

האפשרות השניה היא, שזה יעבוד להם וזו האפשרות הגרועה יותר. האמונה שנוצרת לאנשים במצב הזה היא שהזהות האותנטית שלהם, שמי שהם באמת, זה לא מספיק ושהם חייבים להמשיך לזייף ולרצות בשביל להמנע מדחיה. בצורה הזו, בצילו של הפחד מדחיה אנשים יוצרים לעצמם כלא של ריצוי וחוסר אותנטיות.

שלוש גישות להתמודדות עם פחד מדחיה

יש, כמובן, דרכים יעילות להתמודד עם פחד מדחיה, במאמר הזה נעבור על גישות פרקטיות ויעילות להתמודדות עם הפחד הבעייתי הזה.

דחייה היא לעולם אינה אישית

כלי ראשון הוא הבנה, להבין למעשה שכשדוחים אותך זה אף פעם לא אישי. 

כשאנחנו מוכרים מוצר או שירות, כשאנחנו מנהלים משא ומתן או כל דבר אחר, אם מישהו אומר לנו לא, הוא למעשה דוחה את ההצעה או המוצר, הוא אולי דוחה את טכניקת המשא ומתן שלנו. כלומר, הוא דוחה משהו מאוד ספציפי שהצענו לו לא את אותנו באופן אישי. לכן, יכול להיות שאם נבוא בזמן אחר עם המוצר שלנו או עם מוצר אחר או שירות אחר, אז אותו אדם יכול להגיד כן.

גם בכל תחום אחר בחיים, דחייה היא אף פעם לא אישית. גם אם ניקח דוגמה של דייטים, כשיוצאים לדייט והתגובה היא שאין עניין בפגישה נוספת, הם לא ממש דוחים את מי שאנחנו. פשוט כי מן הסתם הם לא מכירים אותנו באמת, הם לא מודעים לכל חלק וחלק באישיות שלנו או את האמונות והערכים שלנו, ואז על פי זה הם דוחים את מי שאנחנו באמת. 

הם למעשה דוחים רק את הרושם שאנחנו הצלחנו לשדר להם בפגישה הזו. אם הם מכירים אותנו רק 5 דקות, שעה, כמה ימים, כמה שבועות, הם דוחים ומוותרים רק על התדמית שלנו שנוצרה אצלם בראש. ואם  נלמד לשדר באופן יעיל יותר תדמית טובה יותר של מי שאנחנו, אולי הם לא בהכרח ידחו אותנו וזה כמובן נכון בכל תחום.

כלומר, אפילו אם מישהו אומר לנו, בצורה שנראית הכי אישית, שהוא לא מוכן לעשות ספציפית איתנו עסקים אף פעם או שהוא לא רוצה לראות אותנו יותר בחיים, אפילו במקרה הזו הדחיה מכוונת אך ורק כלפי הרושם והתדמית שלנו. הם דוחים את הדרך בה הם תפסו אותנו.

ככל שנטמיע את הרעיון שאנשים דוחים הצעות, הם דוחים תפיסות – לא אנשים, יהיה לנו קל יותר להתמודד עם דחיה והפחד מדחיה ירד בצורה משמעותית.

לפעול יותר, לעשות יותר, ליצור ביטחון חזק יותר

דרך נוספת להתמודד עם הפחד מדחיה היא להגביר את קצב הפעולה שלנו, ככל שנפעל יותר ונתקדם יותר – הפחד מדחיה יחלש בשני רבדים במקביל.

ברובד הראשון והמובן מאליו, ככל שנעשה יותר אנחנו נקבל יותר דחיות, ככל שנתמודד עם יותר דחיות נהיה יותר טובים בזה, כמו עם כל פחד אחר, התמודדות עם הפחד בהדרגה מחלישה אותו.

בשנים האחרונות התחלתי תחביב חדש של טיפוס צוקים, אני זוכר שבהתחלה, כשרק התחלתי לטפס הפחד מנפילה היה משתק. אומנם אני עדיין מפחד ליפול, אבל, אחרי שהרגשתי את הפחד הזה שוב ושוב, אחרי שהמשכתי לטפס וגם נפלתי, הפחד עוצמתי פחות.

הרובד השני הוא אופטימי יותר, ככל שנעשה יותר פעולות נקבל גם הרבה תשובות חיוביות לאורך הדרך. אנשים ירצו לעבוד איתנו, ירצו לצאת איתנו, ירצו להיות בקרבתנו, יהיו אנשים שכן ירצו לעשות איתנו שיתופי פעולה וכן הלאה. 

פידבקים חיוביים בלבד לא בהכרח יעזרו להתמודד עם הפחד, אבל בשילוב עם ההתמודדות היומיומית עם דחיה, הפידבקים הללו הם דבר משמעותי שיגביר את הביטחון והערך העצמי שלנו.

וזה כשלעצמו ערך משמעותי.

אנחנו חזקים מספיק בשביל להתמודד עם הפחד מדחייה

כלי מספר שלוש הוא מאוד פשוט, והוא ההבנה שפשוט אין דרך אחרת. אם אנחנו מתכוונים לתת לפחד מדחייה לנהל אותנו, אין לנו שום סיכוי ליצור דברים משמעותיים בחיים שלנו או אפילו לחיות חיים אותנטיים באמת.

התמודדות עם הפחד הזה, התגברות עליו הוא משהו שאנחנו בהחלט מסוגלים לעשות. חשוב לזכור שאנחנו חזקים, לזכור את כל מה שעשינו בחיים והצלחנו לזכור איך לאסוף את המשאבים הפנימיים שלנו להעיז, לעשות פעולות מקדמות ולהתחיל דברים חדשים.

אני יודע שזה נשמע קלישאתי, אבל למרות שאנחנו עדיין לא מכירים, אני באמת מאמין בכם.

מה הקוראים אומרים על הספר ״מנהיגות בטישרט״

בטוח שתרצאה לקרוא גם...

הפרקים החדשים בפודקאסט

הזדמנות שאסור לפספס

להפוך את הידע או סיפור החיים שלך להרצאה מרתקת ורווחית

ללא עלות: הרצאה ביומן בתוך 5 ימים!

גם אם ״עדיין לא גילו אותך״, אין לך עוקבים או רשימות תפוצה!