לצפייה ישירה: 14 שיעורים מוקלטים באיכות HD! לחצו כאן עכשיו 👈🏻  קורס שפת גוף בחינם

הכלב של צחייקוב

את הניסוי המפורסם "הכלב של פבלוב" אתם מכירים? למי שלא מכיר מדובר בניסוי שבדק את עניין ההתניה הקלאסית (נקראת גם התניה פבלובית) או בשפת הNLP עיגון.

מהלך הניסוי בקצרה: פבלוב צלצל בפעמון ואז נתן לכלב אוכל, שוב צלצל בפעמון ושוב נתן אוכל, הוא חזק על סדר הפעולות הזה מספר פעמים עד אשר פעם אחת הוא צלצל בפעמון ולא נתן לכל אוכל – כתגובה מידית לצלצול הפעמון הכלב הזיל ריר, מסקנתו של פבלוב הייתה שהכלב קישר אוטומטית בין צלצול הפעמון לאוכל (למרות שתאורטית אין שום קשר בין השניים) – נוצר עוגן.

הפוסט הזה הוא ראשון מסוגו בבלוג והוא מספר על "ניסוי" פסיכולוגי שאני מבצע מחוץ לתנאי מעבדה אני יקרא לתגית "מחוץ למעבדה" ובפוסט אספר איך זה הולך בחיי היום-יום, עכשיו שאני מתחיל לימודים באוניברסיטה (גם פסיכולוגיה) אני מניח שאני איחשף לניסויים נוספים שיעניינו אותי ושאני לא אמור לנסות בבית, כשאנסה אותם בבית בכל זאת אספר עליהם פה.

  • צחייקוב? כן, גם סוג של בדיחה כדי לדמות עצמי לפבלוב, אבל זה בא כי אחי החורג, דניאל דודזון (שבימים אלו ממש עובד על סדנת מכירות טרנספורמטיבית – עברתי אותה, מומלץ ממש) ששם המשפחה שלו כפי ששמתם לב לא זהה לשלי, קרא לי צחייקוב. ככה שהכנסתי שתי בדיחות במילה אחת, מוכשר לא?

רקע לניסוי הכלב של צחייקוב

אני עושה הליכות בוקר, (פה יהיה קישור להליכה לחדשנות) ואני לוקח איתי את הכלב שלי, בלי רצועה – אל תגלו לפקח. הקטע שלפעמים הוא מחפש דברים ברחוב או שהוא מעקב אותי קצת יותר מידי לטעמי.

הכלב ביאנקו החמוד אוהב אוכל יותר מכל דבר אחר אז החלטתי לנסות את שיטת פבלוב באוםן דיי דומה, רק במקום אוכל עוגייה (של כלבים, הוא מת על זה) ובמקום פעמון שריקה (הבחינתי שאני שורק בצורה שונה לחלוטין מהאופן בו שאר בני הבית שורקים לו מעט לעט).

מהלך הניסוי הכלב של צחייקוב

  1. אני אשרוק באופן מסויים.
  2. אני אתן לביאנקו עוגייה.
  3. אחזור על שלבים 1-2 כמה פעמים בכמה טיולים (ביסוס העוגן או ההתניה)
  4. אשרוק בלי לתת עוגייה ואראה מה קורה.

מטרת הניסוי

הכלב המורד ירוץ עליי בששון כל פעם שאשרוק לו.

איך מתקדם בינתיים

לא משהו, גם כשאני שורק לו ורוצה לתת לו עוגייה הוא לא ממש מבין, אני ממש צירך לקבל את מלא תשומת ליבו ורק אז לשרות ולתת לו עוגייה ואני חושש שהוא יעגן את תשומת הלב שהוא נותן לי כשאני קורא לו לעוגייה במקום השריקה.

מקווה שאם הזמן זה יתעגן כמו שצריך.

מה הקוראים אומרים על הספר ״מנהיגות בטישרט״

בטוח שתרצאה לקרוא גם...

הפרקים החדשים בפודקאסט

הזדמנות שאסור לפספס

להפוך את הידע או סיפור החיים שלך להרצאה מרתקת ורווחית

ללא עלות: הרצאה ביומן בתוך 5 ימים!

גם אם ״עדיין לא גילו אותך״, אין לך עוקבים או רשימות תפוצה!