לצפייה ישירה: 14 שיעורים מוקלטים באיכות HD! לחצו כאן עכשיו 👈🏻  קורס שפת גוף בחינם

חוק 80-20 ולהיות מאסטר כדרך חיים

חוק פארטו הידוע גם כחוק 80-20 הוא כלל שכשמבינים אותו באמת הוא עוצמתי במיוחד. החוק אומר בקצרה שברוב המקרים (יש שיגידו 80% מהמקרים) 80% מהתוצאות מופקות מ20% מהפעולות ואילו 20% התוצאות הנותרות מופקות ע"י 80% מהפעולות.

דוגמות מויקיפדיה:

  • 80% מהכסף נמצא אצל 20% מהאוכלוסייה.
  • ברוב העסקים, 80% מההכנסות מגיע מ20% מהלקוחות.
  • 80% מזמן השירות ללקוחות נצרך על ידי 20% מהלקוחות.
  • 80% מזמן בגלישה באינטרנט עובר דרך 20% מהדפים (כנראה כבר לא מדויק מאז פייסבוק :)

למה חוק פארטו כל כך עוצמתי?

חוק ה80-20 הנו כל כך עוצמתי משום שנוכל להשיג ולהגשים הרבה יותר, אם נתמקד ב20% הפעולות ה"אפקטיביות" יותר. אם נעבוד כך נוכל להגיע לתוצאות רבות ועוצמתיות בזמן ומאמץ נמוכים יחסית, מה שגם יאפשר לנו לעשות דברים רבים יותר.

מה הבעיה עם חוק פארטו?

אני לא יודע אם בעיה היא המושג הנכון ביותר אבל העניין הוא כזה – כשנשקיע רק את ה20% בדברים ונשיג "רק" את ה80% נקבל תוצאות רבות ועוצמתיות. עם זאת, בשביל להשיג תוצאות בלתי רגילות בתחום מסויים – בדר"כ ניאלץ להשקיע את כל ה80% הנותרים רק בשביל ה20% הנותרים. אם תהיה לנו חשיבה 80-20 נטו לא נגיע להיות מאסטרים בשום דבר בחיים שלנו. נהייה מצויינים ונשיג תוצאות טובות בהרבה דברים אבל לא נגיע להיות הטובים ביותר בשום דבר ולא נשיג את התוצאות הבלתי רגילות בשום תחום ספציפי!

מעבר לכך! בתוך 20% התוצאות הנותרות גם חל חוק ה80-20 כך שמתוך ה20% ניתן להשיג 80% מהתוצאות ב20% מהזמן (סך הכל 16% מהתוצאות ב16% מזמן) מה שאומר שבשביל להשיג את 4% התוצאות הנותרות נשקיע 66% מהזמן וכן הלאה.

דוגמה מהראש שלי:

ניקח אדם צעיר בריא וספורטיבי ברמה סבירה.

  1. נגיד שכבר עכשיו הוא יכול לסיים ריצת 10 קילומטרים בשעה או 70 דקות.
  2. בשביל לסיים ריצת 10 קילומטר בתוצאה טובה (נגיד 50 דקות) צריך כמות אימונים מסוימת, נגיד חודשיים זה פרק זמן סביר לדעתי, מספיק שיצא ל3 ריצות בשבוע.
  3. בשביל לסיים את הריצה בתוצאה מעולה (נגיד 40 דקות) זה כבר סיפור אחר, לדעתי ידרש לפחות חצי שנה אם לא יותר של אימונים. שוב משהו כמו 3-4 ריצות בשבוע.
  4. להגיע לתוצאה אולימפית לנשים, כ30 דקות, אותו אדם יאלץ להשקיע שנים רבות, להתאמן כנראה כמעט כל יום ולחיות את ענף הריצה לחלוטין מבחינת תזונה, שינה אימונים – הכל.
  5. ירידה של 4 דקות נוספות יהפכו אותו לשיאן אולימפי, בתחרויות האלה כולם משקיעים את כל חייהם על מנת להיות הטובים ביותר ובודדים מצליחים להיות זה ששבר את השיא.

להיות מאסטר כדרך חיים

אז מן הסתם שאנחנו לא צריכים להיות ספורטאי אולימפי בכל תחום בחיינו, רובנו לא ישקיעו את הכמות הזו בשום דבר בחייהם וגם זה בסדר. מה שחשוב לדעתי לעשות, זה לשמור מספר תחומים בחיים בהם אתם הולכים צעד אחד קדימה – הופכים להיות מאסטרים במשהו, לפחות בדבר אחד.

יתן לכם המון עוצמה בחיים לדעת שיש דבר, לפחות אחד, אותו אתם עושים ברמה הגבוהה ביותר שיש. ברמה שיש בודדים שהשקיעו את כמות המאמץ והעבודה שאתם השקעתם באותו תחום.

ממש כמו בעקומת ה80-20 זה מעולה שב80% מהדברים תשקיעו 20% על מנת לקבל 80%. הפוסט הזה הוא לא על זה. הפוסט הזה הוא על כך שתשקיעו את ה36% בשביל להגיע ל96% תוצאות בכמה תחומים, ועל כך שתבחרו לכם תחום לפחות אחד שבו תתנו את ה100% על מנת להגיע ל100%.

אז צאו לחייכם והיו מאסטרים!

מה הקוראים אומרים על הספר ״מנהיגות בטישרט״

בטוח שתרצאה לקרוא גם...

הפרקים החדשים בפודקאסט

הזדמנות שאסור לפספס

להפוך את הידע או סיפור החיים שלך להרצאה מרתקת ורווחית

ללא עלות: הרצאה ביומן בתוך 5 ימים!

גם אם ״עדיין לא גילו אותך״, אין לך עוקבים או רשימות תפוצה!